איטום מרפסות פתוחות

שיתוף:

דברים שחשוב לדעת על איטום מרפסות פתוחות

בזכות האקלים הנוח בארצנו ברוב ימות השנה, מרפסות מהוות מרכיב חיוני מאוד כמרחב פרטי עם אוויר פתוח ובריזה נעימה, המשמש לצרכים שונים כמו רגיעה, אירוח, סעודות ועוד. יחד עם זאת, בכדי ליהנות ממרפסות פתוחות יש גם לדאוג לאטום אותן כמו שצריך.

מתי יש צורך באיטום של מרפסות פתוחות

כפי ששמן מעיד עליהן, מרפסות פתוחות הינן מרפסות החשופות לאוויר הפתוח, שלא אחת בולטות מהמבנה ויכולות להיות ללא קירוי צידי או עליון. בתורה שכאלו הן חשופות לפגעי מזג האוויר השונים כמו גשם, שמש, לחות, רוחות ואבק. בנוסף, יתכנו ליקויים במבנה ובתשתיות של המרפסת כמו צינור מים או מרזב שעוברים בקרבת המרפסת. מפגעים אלו ונוספים מזיקים עם לרמת האיטום של המרפסת, מה שמוביל לבעיות שונות החל מנזילת מים ועד לסכנת קריסה של המרפסת עצמה.

וזה עוד לא הכל. בעיות איטום של מרפסת פתוחה יכולות לנבוע מבטון שאינו אטום, חדירת מים מגג המרפסת, דרך המרפסת עצמה או דרך הדירות החיצוניים של הבניין. ובכלל, לאורך השנים שכבת האיטום של המרפסת סובלת מבלאי טבעי ויש צורך לחדשה.

למעשה כבר בשלב בניית מרפסות שמש נעשה האיטום הראשוני אשר מחייה להתבצע עפ״י תקן איטום מרפסות פתוחות של מכון התקנים המגדירה מהם מערכות לאיטום גגות שטוחים מבטון לרבות מרפסות, ומציין כי יש לאטום מרפסות פתוחות וחיצוניות באמצעות יריעות ביטומניות כל עוד מרפסות אלו נעשו  בבטון או ביציקת בטקל.

ניתן לזהות בעיית איטום במרפסות פתוחות כשיש למשל נזילת מים אצל השכנים מהקומה למטה. בנוסף, בבעיית איטום של מרפסת ניתן לאבחן במקרה שרצפות המרפסת עולות או זזות עקב הצטברות של מים תחתיהן, וכמו כן בעיית רטיבות ניתן לזהות על ידי כתמי עובש הנוצרים במרפסת.

ישנם מספר אזורים שצריך לשים לב אליהם באופן מיוחד במרפסת. ראשית, יש לבחון את אזור הכניסה למרפסת שדרכו מים יכולים לחלחל לתוך הדירה. כמו כן, יש לבחון את נקודות החיבור של קיר המרפסת עם הרצפה שלה, ולשים לב שהרולקות שם מחוברות כמו שצריך. מעבר לכך, אם כבר מבוצעות בבית עבודות שיפוץ כדאי לבדוק על הדרך את מצב המרפסות ולאטום אותן במידת הצורך.

 

מדוע כל כך חשוב לאטום מרפסות פתוחות

בעיית איטום של מרפסת פתוחה היא מצב שאין להתעלם ממנה. חשוב להבין כי במרפסות הלוקות באיטומן מוחלשת שכבת הבטון, מה שגורם להיווצרות של סדקים הגורמים להגברת חדירת לחות ונוזלים לתוך המבנה. מים אלו החודרים לתוך מבנה המרפסת, נוטים להתרחב, להחליש את אחיזת הבטון ובסיכומו של דבר אף לשבור את המרפסת ולהפכה למקום מסוכן שאינו ראוי לשימוש ומגורים.

אי לכך, בכל מקרה של חשד לבעיית איטום במרפסת, או מרפסת שלא בוצעו בה עבודות איטום הרבה מאוד שנים, חשוב שלא להזניח את הנושא העלול לסכן חיים וכרוך בהוצאות מאוד גבוהות. יש לטפל בבעיית האיטום כמה שיותר מהר בעזרת גורם מקצועי מהימן.

עבודות איטום מרפסת פתוחה יהפכו את המרפסת הפתוחה לבטוחה לשימוש לתקופה ממושכת מאוד, ותהיה זו מרפסת המציגה עמידות בפני לחות ויותר קל לתחזק ולנקות אותה. יש לציין כי את עבודות האיטום של מרפסות פתוחות כדאי לבצע בחודשי הקיץ, טרם הגעתה של העונה הגשומה, מכיוון שחומרי האיטום המיושמים נדרשים במספר ימים בכדי להתייבש ולהתחזק היטב.

 

שיטות שונות לאיטום מרפסות פתוחות

איטום מרפסת שמש אפשרי במספר שיטות, כאשר בחירת השיטה משתנה בהתאם לאופי הבעיה ומידת חומרתה. שיטה אחת היא איטום מרפסות ללא פירוק ריצוף, בה ניתן לבצע לבד איטום זמני של המרפסת על ידי השמת חומר איטום בתוך חריצים וסדקים בריצוף. כמו כן, במקרה של כשל נקודתי באיטום של מרפסת ניתן לבצע פעולות איטום בנקודה ספציפית, בעוד שאם מדובר על כשל כולל יש צורך בביצוע עבודות איטום יסודיות ומקיפות, הכוללות את הוצאת הריצוף וזיהוי מקור הבעיה ותיקונה. לאחר מכן, יש ליישם שכבה חדשה של תשתיות איטום ולהחזיר את הריצוף.

כפי שכבר הוזכר, עבודות האיטום עצמן יכולות להיות מבוצעות עם או בלי פירוק של המרצפות. איטום מרפסת ללא פירוק ריצוף מספק מענה זמני לטווח יחסית קצר, ולכן במקרים רבים הוא פחות מומלץ. עבודות אלו שמות דגש על השמת חומר אטום על המרצפות והמרווחים שביניהן, ועל מריחת חומר איטום על גבי קירות המרפסת. מאידך, ניתן ליישם שכבת ריצוף חדשה על גבי הישנה, עם תהליך איטום בו מיושמת יריעה ביטמונית על גבי הריצוף הישן. ואולם, שיטה זו לא תמיד מתאימה והיא מצריכה בדיקה בכדי להבין האם נוצרים הפרשי גבהים בין המרפסת הקיימת לדירה, וכן לדאוג לשמור על שיפוי תקני למגיפת המים אל הניקוז.

בכל מקרה, השיטה היסודית והיעילה ביותר לאיטום מרפסת פתוחה הינה על ידי פירוק המרצפות. בשיטה זו מפורק הריצוף הקיים ומבוצעת בדיקה מקיפה של יסודות המרפסת עם איתור של מקור הרטיבות ובדיקת ותיקון שיפועי המרפסת, סדקים, מערכת ניקוז וליקויים נוספים. לאחר מכן יוצקים סף הפרדה, מורחים חומרי בסיס ומתקינים מערכת איטום ביטומנית. אחרי ששכבת האיטום יבשה מבצעים בדיקת הצפה ומוודאים שתשתית האיטום מוצלחת, ואז מתקינים מערכת ניקוז ומיישמים ריצוף חדש.

מה בנוגע למחיר איטום מרפסת?

מחיר איטום מרפסת ללא פירוק ריצוף יהיה זול יותר משמעותית מאשר איטום מרפסות פתוחות הכוללות ( ולפעמים דורשות ) פירוק ריצוף והתקנת תשתית איטום חדשה. בממוצע, עלות איטום מרפסת ללא פירוק ינוע סביב 2,500-3,500 ₪ עבור מרפסת של 12 מ״ר, ואילו עלות איטום מרפסת בה יתבצע פירוק ויישום שכבת איטום חדשה יכולה להגיע לעלות של 5,500-8,500 ₪ למרפסת בגודל זהה.

חברה מומלצת לאיטום של מרפסות פתוחות

מחפשים חברה לאיטום מרפסות? פנו לחברתנו המתמחה בשיפוץ בניינים ובביצוע עבודות איטום מקצועיות של מרפסות פתוחות מסוגים שונים, באמצעות חומרים ושיטות עבודה מתקדמות ותקניות. אנו מבצעים תהליך מקצועי ומוסדר, המבוסס על הצעת מחיר מפורטת בכתב ועל עמידה בלוחות הזמנים ומסגרת התקציב.

 

לאיטום יסודי ומקצועי של מרפסת פתוחה ולקבלת עוד פרטים ומידע בנושא, צרו קשר עם חברת רום ושלח בטלפון 033-850-850.

השאירו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם.

תוכן עניינים

צרו עימנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים
שליכט צבעוני לבית פרטי

שליכט צבעוני לבית פרטי

שליכט צבעוני מציע מגוון יתרונות משמעותיים לבעלי בתים פרטיים. ראשית, הוא מתאפיין בעמידות גבוהה במיוחד בפני קרינת UV, גשם ושינויי טמפרטורה קיצוניים, מה שמבטיח את שמירת מראהו לאורך זמן. זמינותו במגוון רחב של צבעים וטקסטורות מאפשרת התאמה מושלמת לכל סגנון אדריכלי ואישי, מסורתי או מודרני.

קראו עוד »
שיפוץ חיצוני לבית פרטי

שיפוץ חיצוני לבית פרטי – חידוש וצביעת קירות החוץ

שיפוץ חיצוני לבית פרטי הוא הדרך המושלמת להעניק לביתך מראה חדש ורענן, תוך שמירה על המבנה והעלאת ערכו. רום ושלח הנדסה שיקום ובינוי מתמחה בחידוש ושיפוץ קירות חיצוניים, מציעה מגוון פתרונות מתקדמים המותאמים לכל סגנון ותקציב.

קראו עוד »
בניית ממד על עמודים בבניין משותף

הוספת ממ״ד לבניין קיים – מדריך מקיף לתהליך, יתרונות ודרישות

הוספת ממ״ד לבניין קיים היא השקעה חשובה בביטחון ובערך הנכס. למרות שהתהליך עשוי להיראות מורכב, עם תכנון נכון וליווי מקצועי, ניתן לבצע אותו בהצלחה. חברת רום ושלח הנדסה שיקום ובינוי מתמחה בהובלת פרויקטים מסוג זה, מהשלב הראשוני של קבלת הסכמת הדיירים ועד להשלמת הבנייה וקבלת כל האישורים הנדרשים.

קראו עוד »
שיפוץ חזיתות בניין משותף

שיפוץ חזיתות בניין משותף – מדריך מקיף

שיפוץ חזיתות בניין משותף הוא תהליך רב-גוני הכרוך במגוון משימות ודורש מומחיות של קבלן מיומן או חברת בנייה מקצועית. חשוב לקחת בחשבון גורמים כמו ניסיון, ביקורות ועלות בעת הבחירה בגורם המתאים. זכרו תמיד, המטרה היא לשפר את הנראות האסתטית והפונקציונליות של החלק החיצוני של הבניין שלכם, תוך הגדלת ערך השוק שלו.

קראו עוד »
whatsapp button

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.