איך מבצעים שיקום פסיפס נושר – מהן דרכי הפעולה הנכונים?

שיתוף:

שיקום הפסיפס בחזיתות הבניינים הוא תהליך המחייב גישה מקצועית, תכנון מדויק וכמובן ידע בתחום. פסיפס, היה מאז ומתמיד סמל ליופי, לעמידות ולאומנות. אך כאשר הוא מתחיל להראות סימני עייפות, להתקלף ולנשור, זה לא רק מפחית מהיופי הארכיטקטוני של הבניין אלא גם מסכן את העוברים והשבים בסביבתו. בתהליך השיקום, אנו לא רק מחזירים לחזית הבניין את יופייה, אלא גם משפרים הרגשת הבטחון לדיירים ולאורחים בבניין. במאמר זה, נצלול לעומק התהליכים, הטכניקות והכלים הנדרשים לשיקום הפסיפס, בדרך שתאפשר לנו לשמר את הייחודיות והיופי שלו לשנים ארוכות.

מהו התהליך שיש לבצע כאשר משקמים פסיפס בחזית בניין?

הסרת אריחי הפסיפס ותהליך השיקום מצריכים זהירות וקפדנות, וזאת בכדי למנוע פגיעה באריחים הסמוכים ובקיר הבניין. להלן השלבים של הסרה ושיקום אריחי פסיפס רופפים:

 1. בדיקה ראשונית: בדיקה של האזור ע"י בעל מקצוע מנוסה שיוכל להבין מה הסיבה להתרופפות אריחי הפסיפס ומהי השיטה הטובה ביותר לטפל בהסרת האריחים הרופפים ושיקום הקיר.
 2. בדיקה מקיפה: בדיקה מקיפה של הקיר, בדיקת כל האריחים, וחיפוש אחר אריחי פסיפס רופפים, סדקים בקיר, חיפוש מוטות ברזל חלוד או בעיה פוטנציאלית אחרת הדורשת טיפול.
 3. תיעוד: צילום תמונות או וידאו של האזור, הפגמים והתקלות. התיעוד יכול לסייע בתהליך ההחלטה לגבי השיקום ולשמש גם כאמצעי השוואה לאחר התיקון.
 4. הערכה ראשונית: הבנה כיצד מתבצע המשך העבודה – אילו חומרים ידרשו, איזו ציוד נדרש ומה יהיו הצעדים הבאים לתיקון הבעיות שזוהו.
 5. הערכת התקציב ולוח זמנים: הערכה של הזמן והתקציב הנדרשים לביצוע השיקום, תוך התחשבות בכל הבעיות והפגמים שזוהו במהלך הבדיקה המקיפה.
 6. אבטחת אזור העבודה: אבטחת אזור העבודה הוא שלב חשוב בכל פרויקט שיקום, במיוחד כאשר מדובר בעבודה במרחב הציבורי או בגבהים. המטרה העיקרית היא להבטיח את ביטחונם של העוברים והשבים, הדיירים והעובדים; יש להקים גדרות בטיחות או מחסומים אחרים סביב אזור העבודה, במטרה למנוע גישה בלתי מורשית או לא צפויה של אנשים או כלי רכב. יש לשים שלטי אזהרה ברורים על כך שמתבצעת עבודה באזור.
 7. הסרה זהירה: ההסרה של אריחי הפסיפס הרופפים או הפגועים היא פעולה שמצריכה זהירות וקפדנות יש לבצע אותה תוך שמירה על האריחים הסמוכים, לאחר הסרת האריחים הפגועים, מומלץ לבדוק שוב את הקיר, על מנת לוודא שאין אריחים נוספים הדורשים הסרה.
 8. ניקוי: יש לנקות את השטח שנחשף מכל השאריות של טיח, בטון או חומר אחר, על מנת להכין אותו להדבקת אריח חדש. ניקוי הרובה סביב הפסיפס נעשה על ידי סקוטש/מלטשת ידנית או דיסק עם מברשת המיועדת לכך. 
 1. בדיקה נוספת: לאחר ההסרה, יש לבדוק את האזורים הסמוכים כדי לוודא שלא נגרמה פגיעה לאריחים הסמוכים.
 • שטיפת הקירות: שטיפת הקירות היא שלב חשוב בתהליך השיקום, המבטיח כי המשטח נקי מכל שאריות לכלוך, אבק, חומרים כימיים או שאריות טיח. זהו גם השלב המבטיח שהצבע או אריח הפסיפס החדש ייצמד באופן אופטימלי לקיר. אלו הצעדים לביצוע השטיפה:
 • בחינת מצב הקיר: לפני התחלת השטיפה, יש לבדוק את מצב הקיר לאיתור פגמים, קילופים או שאריות טיח שיכולים להתקלף במהלך השטיפה.
 • הכנה לשטיפה: הגנה על האזורים הסמוכים כגון חלונות, דלתות ורצפה, באמצעות יריעות ניילון או אמצעי מיגון אחרים.
 • שטיפה ראשונה: שטיפת הקיר בלחץ נמוך כדי להסיר את השאריות.
 • שטיפה בלחץ: שימוש במכונת לחץ של כ-180 בר לשטיפה עמוקה שתסיר את הלכלוך מהקיר.
 • שטיפה ידנית: באזורים שבהם השטיפה המכנית אינה אפשרית או במקומות שנדרשת טיפול עדין, יש לשטוף באמצעות מטלית או מברשת ידנית.
 • הסרת שאריות: לאחר השטיפה, יש לבדוק את הקיר לאיתור שאריות לכלוך שלא הוסרו, ולהסיר אותן באופן ידני.
 1. ייבוש הקירות: לאחר השטיפה, יש לאפשר לקיר להתייבש לפחות 24 שעות לפני המשך העבודות.
 2. מילוי השטחים החסרים: הנחת טיח חדש (טיח צמנטי לסביבה ימית T38 או טיח דומה בתכונותיו) באופן אחיד ומדויק, תוך שמירה על הכמות הנכונה והתאמה לסוג הפסיפס. יש ליישר את הפינות באמצעות לוחות ולהתקין פינות טיח מגולוונות במידה ונדרש.

טיפים לביצוע תהליך שיקום פסיפס

 • מקצועיות: מומלץ לעבוד עם חברה מקצועית בעלת ניסיון בשיקום פסיפסים, לפני ההחלטה על קבלן מסוים, כדאי לבדוק המלצות ולהתייעץ עם אנשים שכבר עבדו איתו. חוות דעת מקודמות יכולות לתת תמונה ברורה יותר על איכות העבודה והשירות.
 • חומרי גלם: יש לבחור בחומרים איכותיים המתאימים לסוג השיקום.
 • בטיחות: חשוב מאוד שהקבלן יקפיד על כללי הבטיחות בעת ביצוע העבודה.
 • בדיקה בסיום העבודה: במהלך ולאחר סיום העבודה, בצעו ביקורת מקיפה יחד המפקח על עבודת הקבלן ובדקו האם יש פרטים הדורשים שיפור או תיקון.

מגילוי הבעיה הראשונית ועד לשלב הסופי, כל שלב בתהליך השיקום הוא קריטי ודורש קפדנות ועבודה מקצועית. השקעה של מחשבה וזמן לפני התחלת השיקום, יכולה להבטיח תהליך מהיר יותר, איכות עבודה גבוהה ותוצאה שתעמוד בציפיותיכם.

בתהליך השיקום, עבודה מקצועית, מדויקת וזהירה היא המפתח לשמירה על הקירות למשך שנים ארוכות. השיקום של חזיתות בניינים עם פסיפס הוא לא רק פרויקט של החזרת הבניין למצבו הראשוני, אלא גם שימור ההיסטוריה של הבניין ושמירת בטחון הדיירים והעוברים והשבים מפני נפילת אריחי פסיפס. 

השאירו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם.

תוכן עניינים

צרו עימנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים
שליכט צבעוני לבית פרטי

שליכט צבעוני לבית פרטי

שליכט צבעוני מציע מגוון יתרונות משמעותיים לבעלי בתים פרטיים. ראשית, הוא מתאפיין בעמידות גבוהה במיוחד בפני קרינת UV, גשם ושינויי טמפרטורה קיצוניים, מה שמבטיח את שמירת מראהו לאורך זמן. זמינותו במגוון רחב של צבעים וטקסטורות מאפשרת התאמה מושלמת לכל סגנון אדריכלי ואישי, מסורתי או מודרני.

קראו עוד »
שיפוץ חיצוני לבית פרטי

שיפוץ חיצוני לבית פרטי – חידוש וצביעת קירות החוץ

שיפוץ חיצוני לבית פרטי הוא הדרך המושלמת להעניק לביתך מראה חדש ורענן, תוך שמירה על המבנה והעלאת ערכו. רום ושלח הנדסה שיקום ובינוי מתמחה בחידוש ושיפוץ קירות חיצוניים, מציעה מגוון פתרונות מתקדמים המותאמים לכל סגנון ותקציב.

קראו עוד »
בניית ממד על עמודים בבניין משותף

הוספת ממ״ד לבניין קיים – מדריך מקיף לתהליך, יתרונות ודרישות

הוספת ממ״ד לבניין קיים היא השקעה חשובה בביטחון ובערך הנכס. למרות שהתהליך עשוי להיראות מורכב, עם תכנון נכון וליווי מקצועי, ניתן לבצע אותו בהצלחה. חברת רום ושלח הנדסה שיקום ובינוי מתמחה בהובלת פרויקטים מסוג זה, מהשלב הראשוני של קבלת הסכמת הדיירים ועד להשלמת הבנייה וקבלת כל האישורים הנדרשים.

קראו עוד »
שיפוץ חזיתות בניין משותף

שיפוץ חזיתות בניין משותף – מדריך מקיף

שיפוץ חזיתות בניין משותף הוא תהליך רב-גוני הכרוך במגוון משימות ודורש מומחיות של קבלן מיומן או חברת בנייה מקצועית. חשוב לקחת בחשבון גורמים כמו ניסיון, ביקורות ועלות בעת הבחירה בגורם המתאים. זכרו תמיד, המטרה היא לשפר את הנראות האסתטית והפונקציונליות של החלק החיצוני של הבניין שלכם, תוך הגדלת ערך השוק שלו.

קראו עוד »
whatsapp button

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.