אישור לבניית ממד

שיתוף:

אישורים לבניית ממד – מה צריך להשיג?

במציאות הלא פשוטה בישראל ממ"ד הוא מרחב חיוני בכל בית ודירה, ועדיין במעל ל 60 אחוזים מהדירות בארץ אין מרחב מוגן דירתי. אם גם אתם מתעניינים כעת בנושא, אז בתור התחלה חשוב לדעת שכדי לבנות ממ"ד יש צורך באישורים. בשורות הבאות יוסבר בדיוק אילו אישורים לבניית ממד נדרשים כיום בישראל.

 

כמה מילים על הממ"ד – מרחב מוגן דירתי

ממ"ד הוא חדר מיוחד עם רמה גבוהה של מיגון, העשוי משילוב של פלדה ובטון מזוין. החדר הזה משמש כמרחב מיגון נגיש במקרה של מתקפת טילים, כנגד הדף וגם נגד פגיעה ישירה. בנוסף, חדרים אלו תורמים לחיזוקו הכללי של המבנה, ובימי שגרה הם יכולים לשמש כחדר לכל דבר.

למעשה, בימינו כל בית ובניין חדש מחויב בבניית ממ"ד. יחד עם זאת, חובה זו החלה רק בשנת 1992 ומובן שבבניינים ובתים רבים שהוקמו לפני תאריך זה אין ממ"ד. בבניינים ובתים אלו ניתן במקרים רבים להוסיף ממ"ד על פי דרישות החוק ולאור קבלת היתרים נאותים.

הכתובת המרכזית לכך היא פיקוד העורף, שמציג הנחיות מפורטות לבניית ממ"ד תקין. בין היתר, הממ"ד נדרש להיות בנוי כיחידה אחת ללא קורות ועמודים. כמו כן, גודלו של ממ"ד תקין לא יהיה פחות מתשעה מטרים רבועים נטו + קירות היוצרים חדר בגודל של 12-12.5 מ״ר ברוטו, ופירוט מידות מינימליות לרוחב, גובה ונפח החדר. בנוסף, הרצפה נדרשת להיות בעובי של עשרים ס"מ לכל הפחות, וקירות הממ"ד נדרשים להיות לרוב בעובי של שלושים ס"מ לכל הפחות בקירות חיצוניים, עשרים ס״מ בקירות הסמוכים למבנה ו 35 ס״מ בקיר חלון ההדף. במקרים חריגים עובי הקירות יכול לנוע ארבעים ס"מ, בהתאם לנתוני הקירות החיצוניים של המבנה ושיקולים מבניים אחרים.

מעבר לכך, ממ"ד תקין נדרש בדלת וחלון הדף משוריינים אטומים, נקודות לחשמל ותקשורת, ריצוף תקני, תשתיות מיזוג ומערכות סינון ואוורור, ועוד.

 

אישורים והיתרים נדרשים עבור בניית ממ"ד

מי שמבקש לבנות ממ"ד נדרש להוציא מספר היתרים ואישורים, הכוללים:

  • בקשה לתיק מידע – כמו כל תוספת בניה אחרת, כך גם ממד נדרש בהיתר. הלכה למעשה, היתר לממד מתחיל בהגשת בקשה לתיק מידע עבור ההיתר, ויש לשלם אגרה עבור ההליך. התיק כולל צילומים של המבנה ומפת מדידות עדכנית, כאשר הבקשה תוגש על ידי מהנדס, הנדסאי או אדריכל. התיק יימסר תוך שלושים ימי עבודה.
  • שליחת בקשה להיתר בניה – לאחר קבלת תיק המידע ניתן להגיש בקשה להיתר בניה לממ"ד, הליך שניתן לבצעו כיום אונליין. לפתיחת בקשה להיתר בנייה לממד יש לעמוד במספר תנאים ולהתייחס למספר גורמים כגון: תכנית תנועה, תכנית פיתוח סביבתי, תכנית ראשית, הוכחת בעלות (נסח טאבו), מפת מדידה עדכנית, דוחות קרקע וביסוס ועוד.
  • לאחר שכלל החומרים בשלב קודם הושלמו, עורכים בדיקת תנאים מוקדמים שאורכת כעשרה ימים.
  • בקרה מרחבית והחלטת וועדה – בדיקה זו מתבצעת ע״י מהנדס הוועדה או מי מטעמו בכפוף והתאמה לחוק ולתקנות, להנחיות המרחביות והיתרים קודמים. בבדיקה זו נבדקים סכום המטרים המבוקשים, עמידה בקווי בניין, תנאים נוספים וכן טיפול ותגובות להתנגדויות ככל שיהיו.
  • בהחלטת הוועדה לאשר היתר בנייה, ההיתר יהיה כפוף לתנאים מסוימים הכוללים ביצוע בקרת תכן שהיא בדיקה הנדסית של יציבות הבניין, בטיחות אש וכיוצא בזה, הפקדת ערבות של המזמינים ( דיירי הבניין ). במידה ונדרש, יש להגיש גם דוח של עורך הבקשה – לרוב אדריכל וכן הסכמת רמ״י ואישור פיקוד העורף למתן היתר בניה.
  • לאחר הגשת דוח עורך הבקשה תיבחן הבקשה ע״י מהנדס שאכן השינויים המרחביים עומדים בתנאים.
  • לאחר תשלומי הערבות ואגרות הנדרשות, החלטת רשות הרישוי לאשר את הבקשה – יופק היתר בניה עדין וכחוק.
  • אישור שכנים – אישור לממד כולל גם את הסכמתם שישים אחוזים דיירי הבניין המשותף. הסכמה זו נדרשת מכיוון שהממ"ד יגזול משטח הגינה של הבניין, וכן עקב הצורך לביסוס קונסטרוקציות בבניין.
  • אישור של פיקוד העורף לאישור סופי – בסיום בניית הממ"ד, בכדי לקבל טופס חמש ( טופס גמר ) יש צורך באישור של פיקוד העורף. ההליך יבוצע על ידי נציג של הג"א שיגיע לבניין ויבחן את הממ"דים שנבנו בו, את היותם עומדים בדרישות החוק ושהם נבנו בהתאם לתוכניות הבנייה שהוגשו עבורם. כמו כן, לצורך קבלת אישור הג"א יש לצרף מסמכים שונים, הכוללים תוכנית גרמושקה, דוח תקינות של הממ"ד, תצהיר של האחראי על בניית השלד, תעודות בטון, נתוני בדיקת אטימות, דוח אודות תקינות מערכות סינון ואוורור, בדיקה של ציפויי טיח, דוח אודות תקינות התקנת דלת וחלון, ועוד.

היתר לממד

כתובת מומלצת לבניית ממ"ד ולקבלת כל האישורים הנדרשים

אם אתם מבקשים לבנות ממ"ד בבית או בבניין שלכם, כדאי לכם לפנות לחברתנו. אנו מתמחים בבניית ממ"ד ומספקים ללקוחותינו תהליך שלם ומקיף, לרבות כל הנדרש עבור קבלת אישור לבניית ממד.

את התהליך אנו ננהל עבורכם באופן יעיל ומקצועי. הוא מתחיל בבדיקת היתכנות בניית מ"מד, כולל בדיקה של זכויות הבניה ובאיזה גודל הממד יכול להיות. כמו כן, נדאג לתכנן עבורכם ממ"ד שיעוצב בהתאם להנחיות פיקוד העורף, ולפי העדפות אישיות פרקטיות ואסטטיות.

כמובן שנדאג גם להוצאת כל היתר בנייה נדרש לבניית ממ"ד. לאחר קבלת ההיתר נדאג לבנות ממ"ד ברמת ביצוע גבוה במיוחד, בעזרת חומרי גלם תקניים ואיכותיים ועם שיטות בניה יעילות ומתקדמות. בנוסף, בסיום הבניה נדאג שתקבלו את כל האישורים הנדרשים, כוללים את אישורו של פיקוד העורף, ונספק לכם אחריות על הממ"ד לתקופה מוגדרת בהתאם לדרישות החוק.

כל זאת ינוהל ויבוצע על ידי צוות מיומן של מהנדסים, מודדים, אדריכלים, שמאים ואנשי מקצוע נוספים, שיפעלו יחדיו לבניית הממ"ד שלכם על הצד הטוב והמהיר ביותר.

לתכנון ובניית ממ"ד, כולל הוצאת אישורים והיתרים נדרשים, ולקבלת עוד מידע וייעוץ מקצועי בנושא, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת רום ושלח בטלפון 033-850-850.

השאירו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם.

תוכן עניינים

צרו עימנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים
שליכט צבעוני לבית פרטי

שליכט צבעוני לבית פרטי

שליכט צבעוני מציע מגוון יתרונות משמעותיים לבעלי בתים פרטיים. ראשית, הוא מתאפיין בעמידות גבוהה במיוחד בפני קרינת UV, גשם ושינויי טמפרטורה קיצוניים, מה שמבטיח את שמירת מראהו לאורך זמן. זמינותו במגוון רחב של צבעים וטקסטורות מאפשרת התאמה מושלמת לכל סגנון אדריכלי ואישי, מסורתי או מודרני.

קראו עוד »
שיפוץ חיצוני לבית פרטי

שיפוץ חיצוני לבית פרטי – חידוש וצביעת קירות החוץ

שיפוץ חיצוני לבית פרטי הוא הדרך המושלמת להעניק לביתך מראה חדש ורענן, תוך שמירה על המבנה והעלאת ערכו. רום ושלח הנדסה שיקום ובינוי מתמחה בחידוש ושיפוץ קירות חיצוניים, מציעה מגוון פתרונות מתקדמים המותאמים לכל סגנון ותקציב.

קראו עוד »
בניית ממד על עמודים בבניין משותף

הוספת ממ״ד לבניין קיים – מדריך מקיף לתהליך, יתרונות ודרישות

הוספת ממ״ד לבניין קיים היא השקעה חשובה בביטחון ובערך הנכס. למרות שהתהליך עשוי להיראות מורכב, עם תכנון נכון וליווי מקצועי, ניתן לבצע אותו בהצלחה. חברת רום ושלח הנדסה שיקום ובינוי מתמחה בהובלת פרויקטים מסוג זה, מהשלב הראשוני של קבלת הסכמת הדיירים ועד להשלמת הבנייה וקבלת כל האישורים הנדרשים.

קראו עוד »
שיפוץ חזיתות בניין משותף

שיפוץ חזיתות בניין משותף – מדריך מקיף

שיפוץ חזיתות בניין משותף הוא תהליך רב-גוני הכרוך במגוון משימות ודורש מומחיות של קבלן מיומן או חברת בנייה מקצועית. חשוב לקחת בחשבון גורמים כמו ניסיון, ביקורות ועלות בעת הבחירה בגורם המתאים. זכרו תמיד, המטרה היא לשפר את הנראות האסתטית והפונקציונליות של החלק החיצוני של הבניין שלכם, תוך הגדלת ערך השוק שלו.

קראו עוד »
whatsapp button

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.