כל השלבים לתוספת ממ״ד לבית פרטי

שיתוף:

בניית תוספת ממ"ד לבית פרטי דורשת התמודדות עם מורכבויות בירוקרטיות ותהליך בנייה קפדני. כאן, נבחן אילו צעדים מקדימים נדרשים לקראת הבנייה ונסקור את כל התהליך להוספת ממ"ד לבתים פרטיים.

במציאות בה אי ודאות היא הוודאות היחידה, אמצעי מיגון אמינים אינם רק מומלצים, אלא מהווים חובה של ממש. הזוועות אליהן נחשפנו במלחמת חרבות ברזל הדגישו ביתר שאת עד כמה הקצאת מרחב בטוח וממוגן בבתים שלנו היא משימה שיש להציב בראש סדר העדיפויות.

הדרישות הבירוקרטיות להוספת ממ"ד לבית פרטי

לפני שנבחר בחברה קבלנית מקצועית המתמחה בבניית בתים פרטיים ותוספת ממ"ד, יהיה עלינו בראש ובראשונה לדאוג לכל ההיתרים הנדרשים. הממשלה והרשויות המקומיות מציבות תקנות והנחיות ספציפיות כדי להבטיח את הבטיחות והיעילות של אזורים מוגנים אלה. 

עדכון הקלות בבניית ממד חרבות ברזל

במהלך מלחמת חרבות ברזל אישרה המועצה לתכנון ובנייה להרחיב את התוכנית שמאפשרת בניית ממד במסלול מהיר בכל הארץ ופטור מהיתר בנייה לצמוד קרקע ובניינים משותפים עד 2 קומות. 

על פי הרחבת תוכנית זו, ניתן יהיה לקבל היתר בנייה לבניית ממד גם אם היתר הבנייה אוני תואם את התוכנית המפורטת. בנוסף לזאת, בתים צמודי קרקע ומבני מגורים עד 2 קומות אשר קווי הבניין שלהם מאפשר את בניית הממד, בכפוף לבדיקה של עורך התוכנית יהיו פטורים מהיתר בנייה.

יחד עם זאת, מומלץ לפנות אל גורמי התכנון בעירייה או המועצה המקומית באזור מגוריך כדי לבחון האם ישנן תקנות ספציפיות שיש לקחת בחשבון. בישובים קהילתיים מסוימים, ייתכן שיהיה עליך לעמוד במספר קריטריונים לפני שניתן יהיה להתחיל בבנייה. הרשויות יספקו לך את כלל ההנחיות לגבי ייעוד המבנה, ההיתרים, ההקלות  ושיקולים תלויי מקום נוספים.

בנוסף לכך, ייתכן שיהיה עליך לקבל אישור מהשכנים בסביבה. הדרישה הזו רלוונטית בעיקר כשישנה סבירות גבוהה כי עבודות הבנייה ישפיעו עליהם באופן ניכר. לכן, הדבר נכון בעיקר כשמדובר בהוספת ממ"ד לבית קיים בשטח החצר. מספיקה הצהרה פשוטה כי השכנים אינם מתנגדים כדי להתחיל בבנייה. 

בניית תוספת ממ"ד לבתים פרטיים – התהליך מא' ועד ת'

אחת הדילמות הראשונות שיהיה עליך להתמודד עמן, היא האם להפוך חדר קיים בבית למרחב מוגן, או להשקיע בתוספת בנייה עבור החלל הייעודי. לכל גישה יש את היתרונות והשיקולים שלה ולכן כדאי לבחון את כלל הנקודות האלה מראש כדי לקבל החלטה מושכלת. אלו כמה שיקולים שכדאי לקחת בחשבון. 

היתרונות בבניית תוספת ממ"ד לבית פרטי 

 • חלל ייעודי: בניית חדר חדש מאפשרת לעצב חלל מוגן מהיסוד, המותאם לדרישות הבטיחות הספציפיות שלך.
 • שיבושים מינימליים: בניית חדר חדש עשויה לגרום לפחות שיבושים בחיי היומיום בהשוואה לפרויקט שיפוץ שיסב חדר בו כבר נעשה שימוש כיום.
 • שיפור ערך הנכס: יחד עם היתרונות שבהוספת ממ"ד לבית פרטי לרווחת וביטחון הדיירים, קיימת כמובן העובדה שאנו מרחיבים את שטח הנכס ומשפרים את ערכו.

האתגרים שכדאי לקחת בחשבון בתוספת ממד

 • עלויות גבוהות: בניית חדר חדש עשויה להיות יקרה יותר מהסבת חדר קיים, מכיוון שהיא כרוכה בבנייה וחומרים נוספים.
 • זמינות שטח: בנייה של חדר חדש במבנה מתאפשרת רק כשקיים מלכתחילה שטח מספיק שיכיל אותו. ייתכן שבתהליך התכנון נגלה שתוספת בנייה כזו עשויה להשפיע על אלמנטים תכנוניים אחרים בבית. 

מה העלות לתוספת ממד בבית פרטי קיים?

עלות בניית ממ״ד כתוספת לבית פרטי כוללת תכנון אדריכלי, הוצאת היתרים, אישור הג״א ופיקוד העורף, בדיקת אטימות הכוללת מסנן, בדיקות טיח יעודי ומעבדה ועד למסירה. עבור תוספת ממד לבית פרטי בגודל תקני של 9 מ״ר נטו + קירות חיצוניים יכול לנוע בין 160,000-200,000 ש״ח.

הסבת חדר קיים לממ"ד

 • עלויות משתלמות: הסבת חדר קיים היא לרוב חסכונית יותר מאשר בניית חדר חדש, מכיוון שהיא עשויה לדרוש פחות שינויים מבניים.
 • ניצול אופטימלי של השטח: זוהי דרך נהדרת להסב שטח לא מנוצל כמו מרתף או פתרון אחסון לחלל מוגן. 

עם זאת, כדאי לקחת בחשבון כי הסבה כזו עשויה לדרוש שינויים מבניים שיביאו עמם אתגרים הנדסיים חדשים. חשוב לוודא שכל שינוי כזה יעמוד בדרישות הבטיחות. כמו כן, חשוב לזכור שבכל מקרה בו אנו עובדים עם חלל קיים, האפשרויות שלנו מלכתחילה מוגבלות, מה שאומר שגודל ופריסת הממ"ד שלך אינם נתונים להתאמה. 

הקצאת שינויים מבניים בבית והתקנת רכיבי מיגון

לאחר שנקבע האם להסב או לבנות תוספת ממ"ד לבית פרטי מאפס, נתחיל בהכנת האתר. ראשית, יפונו מהאזור כל הרהיטים ומכשולים אחרים. הקבלן יבצע שינויים מבניים לפי הצורך, כולל חיזוק קירות, תקרות ורצפות המותאמים לצרכי הממ"ד.

לאחר בניית התוספת או חיזוק המבנה הקיים, יותקנו דלתות וחלונות העמידים בפני הדף ורסיסים עפ״י הנחייה ותקן פיקוד העורף. בהמשך, יותקנו מערכות האוורור והתקשורת במבנה ויוקצו נקודות חשמל ותאורת חירום. כלל הקירות והתקרות יעברו טיפול מיגון ובנוסף, כלל הפתחים במבנה ייאטמו או יותקנו בהם מערכות סינון על מנת למנוע חדירת חומרים מזיקים כמו עשן וגז.

מה חשוב שיהיה במרחב המוגן?

לאחר השלמת הוספת ממ"ד לבית פרטי, נותר רק לצייד את האזור. אלו כמה פריטים שחשוב לוודא שיימצאו בכל רגע בממ"ד:

 • מזון יבש או שימורים
 • מים בבקבוקים אטומים
 • ערכת עזרה ראשונה וכלל התרופות הנדרשות
 • פנס על סוללות
 • רדיו על סוללות
 • תאורת חירום

בדיקות איכות ואישור תקינות ממ״ד

לאחר השלמת העבודה, תבוצע בדיקה מקיפה על מנת להבטיח שהמרחב המוגן שלך תואם לתקני בטיחות של פיקוד העורף ולתקנות הבנייה. חשוב לציין כי אישור פיקוד העורף והג״א הינם חלק אינטגרלי מעבודת הקבלן שיבצע את תוספת הממד לבית, לרבות בדיקות מסנן, איטום ודגימת טיח. 

בניית מרחב מוגן הופכת יותר מתמיד לדרישה שאין להפריז בחשיבותה. כדי להבטיח שיעמוד לרשותך חלל בטוח לך ועבור כל המשפחה, חשוב לוודא שעומדים לרשותך אנשי מקצוע המביאים איתם ניסיון מקיף ומומחיות בתחום. עם המומחים הנכונים, יגיע גם השקט הנפשי הטמון בעובדה שביטחונך הופקד בידיים נאמנות.

השאירו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם.

תוכן עניינים

צרו עימנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים
שליכט צבעוני לבית פרטי

שליכט צבעוני לבית פרטי

שליכט צבעוני מציע מגוון יתרונות משמעותיים לבעלי בתים פרטיים. ראשית, הוא מתאפיין בעמידות גבוהה במיוחד בפני קרינת UV, גשם ושינויי טמפרטורה קיצוניים, מה שמבטיח את שמירת מראהו לאורך זמן. זמינותו במגוון רחב של צבעים וטקסטורות מאפשרת התאמה מושלמת לכל סגנון אדריכלי ואישי, מסורתי או מודרני.

קראו עוד »
שיפוץ חיצוני לבית פרטי

שיפוץ חיצוני לבית פרטי – חידוש וצביעת קירות החוץ

שיפוץ חיצוני לבית פרטי הוא הדרך המושלמת להעניק לביתך מראה חדש ורענן, תוך שמירה על המבנה והעלאת ערכו. רום ושלח הנדסה שיקום ובינוי מתמחה בחידוש ושיפוץ קירות חיצוניים, מציעה מגוון פתרונות מתקדמים המותאמים לכל סגנון ותקציב.

קראו עוד »
בניית ממד על עמודים בבניין משותף

הוספת ממ״ד לבניין קיים – מדריך מקיף לתהליך, יתרונות ודרישות

הוספת ממ״ד לבניין קיים היא השקעה חשובה בביטחון ובערך הנכס. למרות שהתהליך עשוי להיראות מורכב, עם תכנון נכון וליווי מקצועי, ניתן לבצע אותו בהצלחה. חברת רום ושלח הנדסה שיקום ובינוי מתמחה בהובלת פרויקטים מסוג זה, מהשלב הראשוני של קבלת הסכמת הדיירים ועד להשלמת הבנייה וקבלת כל האישורים הנדרשים.

קראו עוד »
שיפוץ חזיתות בניין משותף

שיפוץ חזיתות בניין משותף – מדריך מקיף

שיפוץ חזיתות בניין משותף הוא תהליך רב-גוני הכרוך במגוון משימות ודורש מומחיות של קבלן מיומן או חברת בנייה מקצועית. חשוב לקחת בחשבון גורמים כמו ניסיון, ביקורות ועלות בעת הבחירה בגורם המתאים. זכרו תמיד, המטרה היא לשפר את הנראות האסתטית והפונקציונליות של החלק החיצוני של הבניין שלכם, תוך הגדלת ערך השוק שלו.

קראו עוד »
whatsapp button

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.